Kinnekulle-premiär

Det kändes nästan som om jag hade varit där, så många bilder och inlägg jag sett efter att andra varit där. Själv har jag inte kommit mig iväg till Kinnekulle  – förrän idag.

Det var en fin sensommardag – eller den blev i alla fall fin lagom till att vi (hundarna och jag) avverkat den tråkiga transportsträckan på E20 upp till Götene.

Götene. HUR tråkigt låter inte Götene? Men icke – det ligger ju precis intill vackra Kinnekulle!

Strax efter Götene stannade jag vid en liten charmig kyrka – Skälvums kyrka. Den var från 1100-talet! och fin på det sätt jag gillar. En kyrka som fick mig att sätta mig ner i en bänk och känna tacksamhet. Vad man har det bra ändå. Tänk att få vara här.

En liten lunchmacka plus paj blev det på Cafét på Klostret (Blomberg).

Sedan blev det inte många fler bilder tagna, då mobilbatteriet tog slut, men utan att ha planerat något för dagen tyckte jag att jag fick se mycket; utsiktsplatser, vackra torp och gårdar, skogar, fruktodlingar m.m.

Delfi drogs med ett jobbigt sår på en tass, så vi tog inte många steg under dagen – det fick bli en ren bilutflykt.

Lämna en kommentar